Currency, The Price is Right (All years, academic)

From Kumamoto Lesson Wiki
Jump to: navigation, search

Name of Teacher: Steven Swanson

Class/Grade/Language Level: All grades, all levels

Textbook and specific lesson: N/A

Goal: To introduce students to and familiarize them with using a foreign currency

Preparation: A PowerPoint, worksheets

Class time: 2 x 50 minutes


Steven's note

Because I have received some compliments on this lesson, and it has generally been in my opinion one of my better lessons, I thought I would share this, as it was inspired by this Wiki and could easily be adopted by any ALT. The core of this lesson is not my idea but came from another post on this Wiki, The Price is Right by Rochelle Odon. Thanks Rochelle! This lesson is a 2-parter (I used to do it all in one class and I don't know how I ever did).


Introduction (Less than 5 minutes)

Write the word 'currency' on the board. Ask the students what they think it means. Explain, quiz them on the currencies of other countries.


Introduce American paper and coin currency (~15 minutes)

Here I go through each bill and coin that the US Treasury uses. I have the students guess who the people are and talk a bit about them, giving a little US history lesson, but keeping it very brief and very simple. Once we get to the coins, the students will write down the names of each coin and the values. I have the students repeat the name of each coin after me, and have them guess the values. I write the names of coins and their values on the board. When I write the values on the board I just write $0.10, for example. Before giving the names and values of the coins, I explain how to read US monetary values, writing a few values on the board and having the students read them, to ensure we're all on the same page.


Coin Quiz (~10 minutes)

The students will now put their newly acquired knowledge to good use, and work through the coin quiz. This is a good opportunity for you to walk around and check their understanding and correct any errors that they make. Once most of them have finished I will review the answers with the class.


Listening (~10 minutes)

We now move on to the listening portion of the lesson. This is entirely the same as it is in Rochelle's lesson - just reading the values and having the students circle and write what they hear. The quiz focuses on recognizing the difference between the difference between 14 and 40, 15 and 50, etc., which is difficult for the students. Before the quiz I give them a tip, which is that Americans (well, Americans with a midwestern accent at least), when they say 50, say fifdee, for 40, fordee, and so on, using a d sound instead of a t. They need to listen for the d, or the t, and I make a point to emphasize this difference during the quiz, so that it is quite clear (even with this explanation and emphasis, students will still confuse the two, which just goes to show how difficult it is). We stop to review the answers after the first section (the circling) and then move on the next, where the students write what they hear. The answers and values I used for my worksheet were as follows: 1. $0.50 2. $0.12 3. $0.13 4. $2.80 5. $0.19 6. $5.17 ; 1. $5.87 2. $13.30 3. $12.15 4. $480.14.

You're finished for this lesson!

NEXT LESSON


The Price is Right (~50 minutes)

Now for the fun part :) Have the students make groups - the less groups the better, but if the groups are too large then it's hard for them to settle on a price. I think there couldn't be more than 6 students in a group, but even 6 may be too many. You can also do this - which I did with my classes when we couldn't make groups because of Corona, which is to have them pass a whiteboard up and down their rows while music is playing, and then when the music stops, whoever holds the board has to write the price and give the answer. The columns are the groups. This was extremely fun for the students, so actually I would suggest this as opposed to the making groups, if you're willing to go out to Daiso and get the supplies. At the beginning before we start playing, I show them the opener from an episode of The Price is Right, to set the mood. The game itself is simple - I show items on screen, the students guess the price, the group who gets the closest without going over wins. You can choose whatever items you like. The Justin Bieber CD is an entertaining pick because all groups will guess too high and will be astounded by the actual price, and then you can talk about how no-one in the US buys CDs anymore and they're cheap. Before you start, you should give the students the exchange rate between your currency and Japanese yen. From US dollars to Japanese yen the math is pretty easy, 100 yen is slightly less than $1.00, but if the conversion is more difficult for your currency the students will need longer to give their answers. Also, when choosing items be careful about using the real price vs. a sale price - if you find an item that was on sale for a ridiculously cheap price, the students won't have known that. When students give their answers I do not accept the answer unless it is given properly - so if a student says, "14.", I will stare at them expectantly until they give me the accompanying "dollars", or if they say "14 dollar" then I make a point to have them say it correctly, with the 's', "14 dollars ." They've gotta learn to add that s!


That's it!

There ya go! Have fun!


Lesson worksheet and PowerPoint slides in PDF form

Media:Currency Price is Right Worksheet.docx

Media:CURRENCY PRICE IS RIGHT PPT.pdf